Trikotažas – tekstilės gaminys, mezgimo mašinomis megztas iš siūlų, o dar paprasčiau sakant, tai yra visi pluoštai, kurie gaminami mezgimo būdu.
Trikotažas yra itin populiarus siuvant laisvalaikio ir sportinius drabužius. Taip yra dėl jo savybių, kurias nulemia gamybos būdas. Ši medžiaga pasižymi tamprumu, minkštumu, purumu, labai gerai priglunda, prisitaiko prie kūno ir nevaržo judesių. Audinių išvaizdą ir savybes nulemia siūlų, iš kurių jie audžiami, žaliava. Jie gali būti mišrūs, pavyzdžiui, sujungti iš kelių natūralių pluoštų – vilnos ir šilko, medvilnės ir lino. Taip pat audiniai gali susidėti iš natūralių ir dirbtinių arba sintetinių pluoštų, kurie ir nulemia jau pagaminto rūbo priežiūrą. Dažniausiai jie pagal tai skirstomi į: natūralaus pluošto audinius, dirbtinio pluošto audinius ir sintetinio pluošto audinius.
Medvilnė – Tai natūralus pluoštas gaunamas iš medvilnės žiedų, kuris pasižymi lengvumu, minkštumu ir itin geru oro pralaidumu. Drabužius pasiūtus iš medvilnės malonu dėvėti, jie yra higieniški, kadangi labai gerai sugeria drėgmę. Audinio kokybė priklauso nuo medvilnės rūšies ir audimo būdo, tačiau visais atvejais, tai gana tvirtas pluoštas. Dažnai medvilnė maišoma su kitais pluoštais, pavyzdžiui, poliesteriu ir poliamidu. Mat jie medvilnės audiniui suteikia daugiau tvirtumo ir šiek tiek palengvina jo priežiūrą.
Priežiūra // Medvilnės gaminius patartina skalbti išvirkščius, taip ilgiau išsilaikys spalvos. Lyginti geriausia naudojant garus. BET kas kart pažiūrėkite į nuorodas etiketėje, nes dėl įvairių priemaišų, priežiūros taisyklės gali šiek tiek kisti.
Medvelninis veliūras.
Medvilninis veliūras. Jis yra labai minkštas, tačiau, nepaisant to, jis yra gana tankus ir stipriai nešioja. Jis pagamintas, kaip rodo pavadinimas, iš medvilnės siūlų, todėl jis gali „kvėpuoti“, o tai leidžia jį naudoti net ir vaikams skirtų daiktų siuvimui. Kartais prie medvilnės gali būti pridėta sintetika, tokie audiniai vadinami trikotažu.
Kaip ir bet kuriai medžiagai, veliūras turi būti tinkamai prižiūrimas, kad jis ilgą laiką išlaikytų savo išvaizdą ir kokybės savybes. Veliūrinis skystis turi būti ne aukštesnėje kaip 30 laipsnių temperatūroje. Jei tai daroma skalbimo mašinoje, turite nustatyti subtilų režimą. Nenaudokite baliklio. Taip pat geriau naudoti švelnius ploviklius.
Linas – Iš linų išgaunamas natūralus pluoštas yra be galo tvirtas, 2-3 kartus tvirtesnis už medvilnę. Dažniausiai lininius drabužius galite rasti vasarinėse kolekcijose, nes jis gana elegantiškas ir puikiai tinka šiam sezonui. Linas itin gerai sugeria drėgmę ir net vėsina kūną. Tačiau šis pluoštas yra linkęs glamžytis, kartais lininiuose audiniuose galite rasti vilnos ar poliesterio priemaišų, mat jie šiek tiek sumažina šį polinkį. Bet jaudintis neverta, nes audinys lyginamas itin lengvai, tad keletas minučių su lygintuvu ir būsite pasiruošusi.
Priežiūra // Polinkį trauktis turintis lino pluoštas yra visai nereiklus skalbimo temperatūroms, tačiau vis vien derėtų atkreipti dėmesį į kitus, sudėtyje esančius pluoštus ir spalvos intensyvumą, sprendžiant kokią skalbimo programą pasirinkti.
Vilna – Tai visiškai natūralus pluoštas, gaunamas iš gyvūnų kailio. Tikrai esate girdėję apie avies, Alpakos, Merino, Kašmyro, Moheros ar Angoros vilną. Vilna itin populiari dėl savo unikalių savybių. Ji pasižymi labai geru šilumos sulaikymu ir šalčio nepraleidžiamumu, tad šildo ir tuo pat metu leidžia odai kvėpuoti. Audinys gana praktiškas, nes beveik nesiglamžo, yra neteplus, o tinkamai prižiūrėtas gali tarnauti daugybę metų.
Priežiūra // Vilną rekomenduojama skalbti rankomis, na, o jei visgi norisi sutaupyti laiko, galima naudoti ir skalbimo mašiną, tačiau tokiu atveju būtina nustatyti vilnai skirtą programą ir skalbti su specialiai šiam pluoštui skirtomis priemonėmis.
Modalas – Tai itin prabangus ir kokybiškas pluoštas, gaunamas iš specialiai apdorojamos celiuliozės. Savo savybėmis labai primena medvilnę, nes yra minkštas, švelnus, maloniai priglunda prie kūno. Išties unikali jo savybė yra ta, kad modalas sugeria net 50 % daugiau drėgmės nei medvilnė. Drabužiai pasiūti iš šio audinio nesivelia, nesipūkuoja ir po daugelio skalbimų išlaiko pradinę formą bei spalvą.
Priežiūra // Nors audinys ypatingos priežiūros nereikalauja, patartina jį skalbti tausojančiomis programos, naudojant švelnius skalbiklius arba skystą muilą. Jei skalbiate rankomis, darykite tai žemoje temperatūroje, ilgai nemirkykite ir atsargiai gręžkite. Beje, rūbus iš modalo patartina džiovinti horizontalioje padėtyje.
Viskozė – Dažnai nesutariama prie kokių audinių priskirti viskozę – dirbtinių ar natūralių. Išties tai dirbtiniu būdu iš natūralių medžiagų – medžio pluošto, pagamintas audinys. Savo savybėmis viskozė primena medvilnę, tačiau yra kiek švelnesnė ir minkštesnė. Audinys ne tik be galo maloniai liečiasi prie kūno, bet ir labai gerai praleidžia orą, taip leisdamas kūnui kvėpuoti. Jis „vėsina“ karštu oru, todėl labai tinka vasariniams rūbams. Tiesa, viskozė itin praktiška – ji neįsielektrina.
Priežiūra // Patartina skalbimui naudoti tik tausojančias skalbimo programas, žemą temperatūrą ir skystas skalbimo priemones, o minkštiklių ir kondicionierių vertėtų atsisakyti. Jei nusprendėte skalbti rankomis – ilgai nemirkykite drabužių ir atsargiai gręžkite. Dar vienas puikus būdas – cheminis valymas, kuris užtikrins, kad pluoštas ilgesnį laiką išliktų tvirtas.
Elastanas – Dažniausiai kaip kitų audinių papildinys naudojamas elastanas yra išgaunamas iš cheminio pluošto. Jis naudojamas kojinių, apatinio trikotažo, maudymosi kostiumėlių ir viršutinių drabužių gamyboje. Ypatinga jo savybė – tamprumas, kuris drabužiams suteikia privalumų. Elastanas gali išsitempti net iki 500 % ir vėl sugrįžti į savo pradinę būseną. Tačiau jį neigiamai veikia prakaitas – mažina tamprumo savybes, tad jei norite, kad rūbas ilgiau išliktų kaip naujas, nelaikykite ilgai jo neskalbto. Audiniai turintys elastano mažai glamžosi yra tvirti ir lengvai prižiūrimi.
Priežiūra // Patartina žiūrėti į nuorodas etiketėje, kadangi priežiūra gali skirtis, nuo sudėtyje esančių kitų pluoštų. Bet dažniausiai šiuos audinius galima skalbti tiek rankomis, tiek skalbimo mašina.
Poliesteris – Tai cheminis pluoštas, kuris dar gerai žinomas kaip dioletas, dakronas, terilenas ir tetoronas. Poliesteris pasižymi atsparumu trinčiai, tad jo tarnavimo laikas labai ilgas. Jis labai greitai džiūsta, beveik nesiglamžo ir puikiai išlaiko savo formą. Poliesteris yra ypač svarbi natūralių pluoštų sudedamoji dalis, siekiant pagerinti jų tvirtumą.
Priežiūra // Pluoštą būtina saugoti nuo karščio, tad rekomenduojama skalbti ne didesnėje nei 40 °C temperatūroje.
Drabužių etikečių simbolių reikšmės – Kai audinys susideda iš kelių skirtingų pluoštų, norint suprasti kaip tinkamai jį skalbti, lyginti ar kitaip prižiūrėti, visada reikia atidžiai skaityti drabužio etiketę ir joje esančius ženklus. Jei vadovausitės šia informacija, neturėtų kilti jokių problemų ir rūbas jums tarnaus išties ilgai.